Poznaj różne rodzaje tektury
- Szczegóły
Tektura to powszechnie stosowany, a jednocześnie najgrubszy materiał papierniczy. Powstaje poprzez sklepienie dwóch lub kilku warstw masy papierniczej (im więcej warstw, tym sztywniejsza i wytrzymalsza tektura). Tekturę dzielimy przede wszystkim na litą i falistą. Oba rodzaje są powszechnie wykorzystywane w różnych branżach, w tym przede wszystkim w przemyśle opakowaniowym.
Tektura w kilku odmianach
Jak już zostało wspomniane, tekturę możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: litą i falistą. Tektura lita często określana jest też innymi nazwami, w tym m.in. tapicerska, meblowa lub lita makulaturowa. W każdym przypadku chodzi o materiał, który powstaje w stu procentach z recyklingu makulatury, więc jest całkowicie ekologiczny. Tektura lita dostępna jest w różnych wersjach. Firma Top S.A. ma w swojej ofercie m.in.:
- niezwykle odporną na przebicia tekturę litą sklejaną w arkuszach, która wykorzystywana jest do produkcji opakowań przekładek i mebli tapicerowanych;
- tekturę litą w arkuszach, która stosowana jest m.in. do wykroków w przemyśle krawieckim;
- tekturę litą w zwojach, która wykorzystywana jest do produkcji opakowań, przekładek i bobin.
Z kolei tektura falista zawiera od dwóch do siedmiu warstw masy papierniczej, z czego środkowe warstwy są falowane (tzw. fluting). Za sprawą swojej specyficznej struktury staje się ona bardziej sztywna i wytrzymała. Stosowana jest przede wszystkim do produkcji opakowań zbiorczych.
Powszechne zastosowanie tektury
Z uwagi na fakt, że tektura to materiał ekologiczny, stosunkowo tani w produkcji i uniwersalny, znajduje zastosowanie w różnych branżach. Przede wszystkim powstają z niej rozmaite opakowania. Największe zapotrzebowania na opakowania tekturowe wykazuje branża spożywcza, gdzie praktycznie na co dzień wykorzystywane są różnorodne pudełka na żywność oraz produkty cukiernicze.
Tektura wykazują optymalną wytrzymałość i odporność na szereg czynników zewnętrznych, dlatego też z powodzeniem nadają się jako jednorazowe opakowania zbiorcze oraz jednostkowe, występujące w różnorodnych kształtach i rozmiarach.