Papier fluting. Co to?
- Szczegóły
Osoby niemające na co dzień do czynienia z branżą papierniczą są często zaskoczone, gdy dowiadują się, jak wiele rodzajów papierów rozróżniają fachowcy. Przykładem może być papier typu fluting, który większość z nas przynajmniej raz w życiu miała w rękach, lecz nie potrafilibyśmy go poprawnie nazwać. Czym dokładnie on jest?
Fluting, czyli żłobiony
Fluting to słowo oznaczające w języku angielskim żłobienie lub rowkowanie. Takie jest właśnie przeznaczenie tego papieru: jest on wykorzystywany do produkcji tektur falistych, a dokładnie środkowej „pofalowanej” warstwy. Warstwy zewnętrzne stanowi papier pokryciowy, fachowo nazywany kraftliner lub testliner. Papier fluting to papier makulaturowy, który wytwarza się z surowców wtórnych. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można go też wyprodukować w tradycyjny sposób. Papier fluting, dzięki swojej budowie jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki gramaturze – pozwala na stworzenie wielu różnych typów opakowań. Wykorzystuje się go też jako izolator akustyczny i termiczny przy układaniu podłóg, jako wypełniacz przy pakowaniu delikatnych produktów, czy zabezpieczenie (np. posadzki podczas malowania i innych prac remontowych).
Jak powstaje papier fluting?
Stworzenie papieru typu fluting wymaga przeprowadzenia specjalnego procesu produkcyjnego. Przede wszystkim należy użyć do niego papieru odpornego na uszkodzenia mechaniczne, który bez problemu podda się złobieniu. Jest on umieszczany pomiędzy specjalnymi cylindrami ryflującymi. Są one odpowiedzialna za wtłaczanie papieru w rowki, dzięki czemu osiąga on swój charakterystyczny kształt. Maszyna faluje podany jej papier na całej szerokości wstęgi. Wyspecjalizowane zakłady dbają o to, aby cały proces był zawsze powtarzalny, a papier fluting za każdym razem osiągał odpowiednie parametry techniczne i charakterystykę. Należy pamiętać, że papier fluting to w dalszym ciągu papier. W tradycyjnej formie nie jest więc odporny na działanie wilgoci, która odbiera mu większość właściwości ochronnych. Natomiast na rynku można spotkać fluting wodotrwały, aczkolwiek jego produkcja jest dosyć skomplikowana, a co za tym – cena wyższa.