Jak powstaje papier makulaturowy?
Papier to materiał wykorzystywany niemal każdego dnia i to w różnych dziedzinach: od robienia notatek, przez pakowanie towarów, aż po przeznaczenie higieniczne. Coraz częściej mówi się jednak o konieczności stosowania papieru z recyklingu, czyli produktu, który powstaje na bazie odpadów i jest przyjazny dla środowiska. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz większą popularność zyskuje papier makulaturowy, nazywany także papierem ekologicznym. W jaki sposób powstaje? I dlaczego ma on tak duże znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak powstaje papier makulaturowy?
W produkcji papieru ekologicznego wykorzystywane są różne surowce: od czystej celulozy pozyskanej z drewna iglastego lub liściastego, przez masy bawełniane, eukaliptusowe, słomowe, aż po masy makulaturowe.
Ostatni czynnik ma największe znaczenie, ponieważ oznacza, że końcowy produkt jest ekologiczny i powstaje z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Aby jednak stworzyć wysokiej jakości papier makulaturowy, konieczne jest:
- zebranie starych papierów,
- odpowiednie ich posegregowanie,
- a następnie rozwłóknianie, oczyszczenie oraz - na koniec - odwodnienie masy.
Oczywiście na każdym etapie wykorzystywana jest nowoczesna technologia i urządzenia, które usprawniają i ułatwiają cały proces. Bardzo ważnym krokiem jest pozbawienie papieru takich elementów, jak np. zszywki, nici czy wszelkie zanieczyszczenia, które nie mogą pojawić się w gotowym produkcie. W procesie wykorzystywane są także środki chemiczne odpowiedzialne m.in. za odbarwienie materiału.
Co ważne, dzięki nowoczesnemu procesowi przetwarzania papier makulaturowy, czyli inaczej papier ekologiczny może występować w wielu różnych wersjach, które są odmienne pod względem koloru, czy grubości. Oryginalne, tradycyjne produkty występujące w odcieniach szarości i brązu mogą służyć do pakowania towarów, a nowocześniejsze, kolorowe rozwiązania m.in. do drukowania.
Dlaczego papier makulaturowy ma duże znaczenie?
Tworzenie papieru makulaturowego i zastępowanie nim tradycyjnego papieru, który wykonywany jest "od podstaw" ma ogromne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o to, by działać z korzyścią dla środowiska i wykorzystywać surowce, które są już w obiegu. Dzięki zastosowaniu makulatury nie zachodzi już konieczność użycia nowych materiałów.
Co ważne, wszystko to ma ogromny wpływ na ekologię i na życie przyszłych pokoleń. Należy więc pamiętać o tym, by wybierać ekologiczne rozwiązania stworzone z makulatury, a także o tym, by włączyć się do akcji segregowania odpadów.
Na koniec warto wspomnieć o tym, jak szerokie zastosowanie ma papier makulaturowy. Jego ciekawy wygląd i trwałość sprawiają, że jest wykorzystywany m.in. do produkowania torebek papierowych, kopert, zeszytów, opakowań, kartek prezentowych, a także wizytówek, broszur, ulotek czy plakatów.